Looduskaitse
Lääneranna valla territooriumil asuvad mitmed kaitsealad. Kaitsealade valitsejaks on Keskkonnaamet.
Kaitseala on inimtegevusest puutumatuna hoitav või erinõuete kohaselt kasutatav ala, kus säilitatakse, kaitstakse, taastatakse, uuritakse või tutvustatakse loodust. Kaitsealad jagunevad rahvusparkideks, looduskaitsealadeks ja maastikukaitsealadeks.
Rahvuspark
Üheks kõige olulisemaks looduslikuks ressursiks piirkonnas on Matsalu Rahvuspark.
Looduskaitseala loodi 1957. aastal, kaitsmaks pesitsevaid, sulgivaid ja läbirändavaid linde. 2004. aastal nimetati looduskaitseala ümber Matsalu Rahvuspargiks. Matsalu rahvuspark on üks Euroopa tähtsamaid veelindude pesitsus- ja rändepeatusalasid
- Matsalu rahvuspark (Eesti kaitsealad)
- Matsalu rahvuspark (Vikipeedia)
Rahvuspargil on oma kaitse-eeskiri, kus on kirjas, millised tegevused on kaitsealal lubatud ning millised vajavad Keskkonnaameti luba. Kaitse-eeskiri on leitav Riigi Teatajast.
Lisaks kaitse-eeskirjale on rahvuspargil kaitsekorralduskava, mille tegevuskavaga nähakse ette järgmisel perioodil teostatavad tööd, nende tööde prioriteetsus, teostamise aeg ning maksumus. Samuti on seal kirjas üldised põhimõtted, millest kaitseala valitseja Keskkonnaamet lähtub kaalutlusotsuste tegemisel (nt kas lubada ehitada või mitte) ning millest kaitseala maaomanikud ja elanikud võiksid lähtuda oma tegevuste planeerimisel ja teostamisel. Kaitsekorralduskava on leitav Eesti Looduse Infosüsteemist.
Rahvuspargi külastuse korraldamine on RMK ülesandeks.
Looduskaitsealad ja maastikukaitsealad
- Avaste looduskaitseala
- Jäärumetsa looduskaitseala
- Kolga looduskaitseala
- Lihula maastikukaitseala
- Mihkli looduskaitseala
- Nehatu looduskaitseala
- Paadrema looduskaitseala
- Puhtu-Laelatu looduskaitseala
- Tuhu looduskaitseala
- Vaiste looduskaitseala
- Varbla laidude looduskaitseala
- Varbla looduskaitseala
- Ännikse looduskaitseala
Kaitsealade kaitsekorralduskavad on leitavad Eesti Looduse Infosüsteemist.
Hoiualad, püsielupaigad
Hoiualad luuakse selleks, et tagada soodne seisund elustikule. Igal hoiualal määratakse seal hoitavad loodusväärtused – elupaigatüübid ja liigid. Hoiualade puhul kaitse-eeskirja ei kinnitata.
Lääneranna vallas asuvad mitmed hoiualad: Haeska hoiuala, Kangruaadu hoiuala, Karuse-Linnuse hoiuala, Kuke-Kiili hoiuala, Lihula hoiuala, Mõisaküla panga hoiuala, Oademetsa hoiuala, Poanse hoiuala, Porsiku hoiuala, Puiskarjamaa hoiuala, Raespa hoiuala, Sõmeri hoiuala, Tuhu hoiuala, Väinamere hoiuala.
Valla territooriumil leidub samuti mitmeid kaitsealuste liikide püsielupaiku ja kasvukohti ning kaitstavaid looduse üksikobjekte.
- Looduskaitseseadus
- Kaitstavate looduse üksikobjektide kaitse-eeskiri
- Eesti Looduse Infosüsteem
- Natura 2000 (Keskkonnaministeerium)
- Natura 2000 alad (Eesti Entsüklopeedia)
- Looduskaitse ja Natura 2000 alad (Maa-amet)
- Kaitsealad (Keskkonnaagentuur)
- Looduskaitse (Keskkonnaministeerium)
- Looduskaitse (RMK)
- Eesti kaitsealad (kaart)