Õpetaja töö- ja palgakorralduse kaasajastamine
Tööd alustas koostöine õpetajate töö- ja palgakorralduse kaasajastamise töörühm
11. novembril kogunes Lääneranna vallamajas esimest korda õpetajate töö- ja palgakorralduse kaasajastamise töörühm. Töörühma kuuluvad kooli juhtkonna, õpetajate, hoolekogu, vallavalitsuse ja volikogu hariduskomisjoni esindajad. Töörühma ülesandeks on analüüsida Lääneranna Gümnaasiumi õpetajate senist töö- ja palgakorraldust ning teha ettepanekud selle kaasajastamiseks, et täita kolme põhieesmärki:
1. Kooli ja koolipidaja koostöös on loodud avatud organisatsioonikultuur, mis toetab muutunud õpikäsituse ellu rakendamist ja õpetajate koostööd.
2. On ühine arusaam töö- ja palgakorralduse põhimõtetest. Õpetajal töölepingus on koolijuhi ja õpetaja vahel kokku lepitud kõik õpetaja tööülesanded, mille eest makstakse põhipalka.
3. Kooli pidajal on loodud ja kooliga läbi räägitud selge finantsmudel õpetajate ametikohtade finantseerimiseks. See võimaldab kooli direktoril täistööajaga õpetajale maksta töötasu vähemalt 120% Eesti keskmisest.
Esimesel kohtumisel arutati tegevuskava, õpetajate töö- ja palgakorraldust reguleerivaid õigusakte. Järgmise sammuna on kavas viia läbi õpetajate küsitlus, et saada õpetajate tagasiside senise töö- ja palgakorralduse kohta ja ettepanekuid selle kaasajastamiseks. Õpetaja töö- ja palgakorralduse kaasajastamine Lääneranna vallas on vajalik, et väärtustada õpetajaametit, tagades üldhariduskoolis mõistliku töökorraldus, konkurentsivõimeline töötasu ja avatud organisatsioonikultuur. Tegevuste käigus analüüsitakse valla kooli personali, töötasu ja õpetajate töökoormusega seotud andmeid.
Pildil juhtmeeskonna liikmed Heli Raavel, Jane Mets, Rasmus Lippur, Ingvar Saare, Evelin Vanaselja, Anne Kruus, Karoliina Post, Piret Sapp (projektijuht), Maili Hiiemäe
Lisainfo: Evelin Vanaselja 5140584, evelin.vanaselja@laanerannavald.ee
Lääneranna vald osales Võrus toimunud õpetaja töö- ja palgakorralduse konverentsil, kus konverentsi paneelarutelus tõi akadeemik Jaak Aaviksoo esile vastutuse selguse olulisuse kõigil tasanditel - õpetaja töö- ja palgakorralduse kaasajastamine on koolipidaja ja koolijuhi ülesanne.
Õpetajate töö- ja palgakorralduse kaasajastamise töörühm tegi kokkuvõtted õpetajate küsitlusest
11. detsembril 2024 toimus Lääneranna vallamajas õpetajate töö- ja palgakorralduse töörühma teine koosolek. Põhiarutelu keskendus Lääneranna Gümnaasiumi õpetajate küsitluse kokkuvõttele ning õpetajate töö- ja palgakorralduse analüüsile.
Õpetajate küsitlus viidi läbi perioodil 18.-29. november, 58 õpetajast vastas 34.
Põhijäreldused:
- Lääneranna Gümnaasiumis töötavad õpetajad eelkõige seetõttu, et õpetajatel on soov panustada õpilaste, kooli ja kogukonna arengusse, kooli õppe- ja õpetamiskeskkond on sobilik ning et kool on ka õpetajatele kodulähedane. Üksikud õpetajad märkisid, et töökoha valik on koolivõrgu reformi tagajärg.
- 100% õpetajatest on teadlikud, et õpetaja põhiülesanne on toetada iga õpilase huvi- ja võimetekohase õpitee arengut.
- Valdav osa õpetajatest on teadlik, et õpetaja tööandjaks on Lääneranna vald, kelle esindajaks on kooli põhimääruse alusel kooli direktor.
- Ca 68% õpetajatest on teadlikud, et seadusest tulenevalt on õpetaja tööaja arvestuse aluseks 35 astronoomilist tundi.
- 70 % õpetajatest vastas, et saavad põhipalka kõikide oma ülesannete eest. Samas ca 60% õpetajatest vastas, et saavad regulaarset lisatasu erinevate õpetaja tööülesannete eest.
- 47% õpetajatest on rahul praegu kehtiva töö- ja palgakorraldusega, ca 26,5% õpetajatest ei ole rahul ja 26,5 % ei oma kindlat seisukohta selles küsimuses.
Õpetajad tegid mitmeid ettepanekuid töö- ja palgakorralduse süsteemi osas. Järgmisel töökoosolekul arutatakse, milliseid ettepanekuid on võimalik arvestada Lääneranna Gümnaasiumi õpetajate töö- ja palgakorralduse põhimõtete väljatöötamisel.
- Lääneranna Gümnaasiumis töötab 58 õpetajat 39,523 ametikohal.
- Keskmine õpetaja koormus on 0,68.
- Täistööajaga õpetajaid on 29, osakoormusega õpetajate arv on 35.
Õpetajate põhipalga arvestus lähtub praegu vaid kontakttundide arvestusest, mis ei ole kehtiva seaduse sisuga kooskõlas. Põhikooli-ja gümnaasiumiseadusest lähtuvalt on õpetaja tööaja arvestamise ja töö tasustamise aluseks ametikoht. Õpetaja tööaeg jaguneb vahetu õppekasvatustöö ja teiste, töölepingust, ametijuhendist ja töökorralduse reeglitest tulenevate või tööandja antud ülesannete vahel.
Töörühmas arutati ka õpetajate ametikohtade eelarvestamise mudelit, mis lähtuks Eesti haridusvaldkonna arengukava 2035 eesmärgist. Aastal 2025 on Lääneranna Gümnaasiumi õpetaja keskmise palga siht 1. jaanuarist 2400 ja 1. septembrist 2500 eurot.
Järgmine töörühma koosolek toimub 22. jaanuaril. Päevakorras on töö- ja palgakorralduse põhimõtete projekt ja finantsmudel õpetajate ametikohtade eelarvestamiseks.
18. märtsil arutas õpetaja töö- ja palgakorralduse kaasajastamise töörühm seniseid töötulemusi koolitöötajatega.
Lääneranna vallavanem Ingvar Saare ütles õpetajatega kohtumisel, et Lääneranna valla kui kooli pidaja põhieesmärk on luua parim õppimise ja õpetamise keskkond oma õpilastele ja õpetajatele. Selle eesmärgi täitmiseks avatakse 1. septembril 2025 uus koolimaja. Vallavalitsuse ootus on, et uuest õppeaastast on kooli arengukavas ja õppekavas kokku lepitud õppekorralduse sisulised muudatused, mis toetavad iga õpilase huvi-ja võimetekohast õpiteed. Seda protsessi peab toetama ka kaasajastatud õpetajate töö- ja palgakorraldus - õpetaja tööaja sees on kõik tööülesanded ja täistööajaga töötavale kvalifikatsiooniga õpetajale tagatakse uuest õppeaastast töötasu vähemalt 2000 eurot. Valla poolt on loodud koolile õpetajate ametikohtade eelarvestamise mudel, kus arvestuslik brutokuutasu on 2025. aasta septembrist 2500 eurot. Iga õpetaja tegelik töötasu sõltub tema tööülesannetest ja töö panusest ja see lepitakse kokku direktori ja õpetaja vahel.
Kooli direktor Rasmus Lippur lisas, et uus vorm loob võimalused parimal moel rakendada nüüdisaegset õpikäsitust. Plaan on leida võimalused õppimise- ja õpetamisekoormuse vähendamiseks. Muudatused lepitakse kokku praegu koostatavas kooli arengukavas ja õppekavas.
Lääneranna Gümnaasiumi õpetajate töö- ja palgakorralduse analüüsist tegi kokkuvõtted õpetaja töö-ja palgakorralduse kaasajastamise protsessi nõustav konsultant Piret Sapp.
Vaata lisaks: https://www.youtube.com/watch?v=nUZm4oEyma8