Detailplaneeringud (kehtestatud)

Kelu küla, Tammas-Mardi kinnistu detailplaneering

Üldinfo

Planeeritava ala suurus on 2,0 ha ja see hõlmab maatulundusmaa sihtotstarbega hoonestamata Tammas-Mardi maaüksust, katastritunnus 41102:001:0219. Tammas-Mardi kinnistu asub Matsalu rahvuspargi piiranguvööndis ning Lihula valla üldplaneeringuga määratud detailplaneeringu kohustusega alal. Juurdepääs planeeringualale on avalikus kasutuses olevatelt Pagasiluha ja Võeka-Seli teedelt.
Detailplaneeringu eesmärgiks on Tammas-Mardi kinnistu sihtotstarbe muutmine maatulundusmaast elamumaaks, hoonestusala ja ehitusõiguse, arhitektuur-ehituslike ja keskkonnakaitse tingimuste, rajatiste ja tehnovõrkude asukohtade määramine ning haljastuse ja heakorra põhimõtete määratlemine. Kinnistu on olnud hoonestatud taluhoonetega. Planeeringuga kavandatav tegevus on kehtiva Lihula valla üldplaneeringu kohane, üldplaneeringuga ei ole kinnistu osas juhtsihtotstarvet reserveeritud.

Keskkonnamõju hindamise ja keskkonnajuhtimissüsteemide seaduse § 6 ja § 61 ning Vabariigi Valitsuse 29.08.2005 määrusega nr 224 kehtestatud § 13 lõikes 8 tegevusvaldkondade täpsustatud loetelu kohaselt ühe elukoha väljaehitamine ei kuulu tegevuste hulka, mis võib kaasa tuua olulist negatiivset keskkonnamõju. Eeldatavalt ei kaasne planeeringuga kavandatud tegevustega olulist negatiivset mõju Natura 2000 (Matsalu rahvuspark) ala looduskeskkonnale, kultuuripärandile ega inimeste tervisele, heaolule ja varale.

Kehtestamine

Detailplaneering kehtestati Lääneranna Vallavalitsuse 13.02.2025 korraldusega nr 60 "Kelu küla Tammas-Mardi detailplaneeringu kehtestamine".

Avalik väljapanek

Lääneranna Vallavalitsus võttis detailplaneeringu vastu ja suunas avalikule väljapanekule 29.11.2023 korraldusega nr 605.

Planeeringuga on lubatud hoonete ehitusalune pind kokku kuni 1300 m2, sh elumaja 300 m2, abihoone 200 m2, hoonete arv kuni 6, korruselisus kuni 2, elamu kõrgus 10m, abihoone kõrgus 8m. Lubatud on rajada tehisveekogu pindala kuni 1500 m2. Ehitistele esitatavad arhitektuursed nõuded lähtuvad Matsalu rahvuspargis ja planeeringuala piirkonnas enamlevinud hoonestuslaadist, hoonetüüpidest ning enamkasutatud materjalidest. Juurdepääs hoonestusalale on kavandatud avalikult kasutatavalt Pagasiluha teelt. Krundi veega varustamiseks on rajatakse puurkaev. Reovee bioloogiliseks puhastamiseks on kavas kasutada omapuhastit ja imbväljakut.

Detailplaneeringuga kavandatud tegevused ei ole vastuolus Matsalu rahvuspargi kaitse-eesmärkidega. Planeeringuala asub taluasemel. Ette ei nähta ehitamist kaitstavatele avamaastikele. Planeeringu elluviimisega ei kaasne eeldatavalt olulisi negatiivseid keskkonnamõjusid, võimalikud on tavapärased ehitustegevusega kaasnevad ajutised riskid ja negatiivsed mõjud.

Avalik väljapanek toimus 27.12.2023-12.01.2024 tööajal Lääneranna vallamajas (Lihula Jaama tn 1) ja veebilehel www.laanerannavald.ee. Detailplaneeringu avaliku väljapaneku jooksul on igal isikul õigus avaldada detailplaneeringu kohta arvamust. Arvamusi sai esitada kirjalikult Lääneranna Vallavalitsusele kuni 12.01.2024 aadressil Jaama tn 1 Lihula 90302 või e-postiga vallavalitsus@laaneranna.ee

Detailplaneeringu avaliku väljapaneku jooksul on igal isikul õigus avaldada detailplaneeringu kohta arvamust. Avaliku väljapaneku tulemuste avaliku arutelu korraldamine ei ole nõutav, kui detailplaneeringu kohta ei esitatud avaliku väljapaneku kestel kirjalikke arvamusi või kui kõik kirjalikult esitatud arvamused on arvesse võetud. Detailplaneeringu väljapanek, avalik arutelu ning suuliste ja kirjalike arvamuste esitamine on avalik ehk avatud menetlus ning isikutel tuleb arvestada avalikkusega.

Avaliku väljapaneku ajal tegi Põllumajandus- ja Toiduamet ettepaneku planeeringu seletuskirja täiendmaiseks Kelu I maaparandussüsteemi eesvoolule kavandatavate ülepääsude ehitamise tingimuste osas. Seletuskirja täiendati vastavalt Põllumajandus- ja Toiduameti ettepanekutele. Avalikul väljapanekul teisi arvamusi ja ettepanekuid ei esitatud.

Algatamine

Lääneranna Vallavalitsus algatas 26.01.2022 korraldusega nr 62 Kelu küla Tammas-Mardi kinnistu detailplaneeringu ning otsustas mitte algatada keskkonnamõju strateegilist hindamist.