Detailplaneeringud (menetluses)
Pagasi küla, Pagasi päikeseelektrijaama detailplaneering
Üldinfo, eesmärk
Planeeritava ala suurus on 76 ha, maa sihtotstarve 100% maatulundusmaa. Planeeringuala on hoonestamata. Planeeringust huvitatud isik on Enefit Green Solar OÜ.
Detailplaneeringu eesmärgiks on Pagasi küla Õitse (katastritunnus 41102:001:0061), Lutserni (41102:001:0081), Uuepõllu (41102:001:0039), Viidikese (41102:001:0036) katastriüksustele päikeseelektrijaama ning päikeseelektrijaama toimimiseks vajaliku taristu koos elektrienergia salvestusseadmetega rajamine
Detailplaneering on kehtiva Lihula valla üldplaneeringu kohane. Eeldatavalt ei kaasne planeeringuga kavandatud tegevustega olulist negatiivset mõju Natura 2000 aladele, looduskeskkonnale, kultuuripärandile ega inimeste tervisele, heaolule ja varale.
- Detailplaneeringu toimik (dokumendiregister)
Kehtestamine
Detailplaneering kehtestati Lääneranna Vallavolikogu 15.08.2024 otsusega nr 192 "Pagasi päikeseelektrijaama detailplaneeringu kehtestamine".
Avalik väljapanek
Lääneranna Vallavalitsus võttis detailplaneeringu vastu ja suunas avalikule väljapanekule 12.06.2024 korraldusega nr 261.
Planeeringuga kavandatud päikeseelektrijaama ehitusalune pind on 60,74 ha (u 80% planeeringualast). Võrreldes planeeringu eskiisiga (eelnõuga) on päikeselektrijaam ehitise alust pinda vähendatud. Jaama ei ehitata Lihula-Kloostri-Kirbla riigitee äärsele Taganurme (41102:001:0083) katastriüksusele. Planeeringuga on ette nähtud avalikul teele juurdepääsuservituutide seadmine naaberkinnisasjade kasuks. Juurdepääs planeeringualale on kavandatud Lihula-Kloostri-Kirbla riigiteelt Taganurme katastriüksusel oleva mahasõidu kaudu ning Pagasi otseteelt.
Planeeringu elluviimisega ei kaasne eeldatavalt olulisi negatiivseid keskkonnamõjusid, võimalikud on tavapärased ehitustegevusega kaasnevad ajutised riskid ja negatiivsed mõjud.
Avalik väljapanek toimus 08.07.2024-22.07.2024 tööajal Lääneranna vallamajas (Lihula Jaama tn 1) veebilehel www.laanerannavald.ee. Detailplaneeringu avaliku väljapaneku jooksul on igal isikul õigus avaldada detailplaneeringu kohta arvamust. Arvamusi sai esitada kirjalikult Lääneranna Vallavalitsusele kuni 22.07.2024 aadressil Jaama tn 1 Lihula 90302 või e-postiga vallavalitsus@laaneranna.ee
Detailplaneeringu avaliku väljapaneku jooksul on igal isikul õigus avaldada detailplaneeringu kohta arvamust. Avaliku väljapaneku tulemuste avaliku arutelu korraldamine ei ole nõutav, kui detailplaneeringu kohta ei esitatud avaliku väljapaneku kestel kirjalikke arvamusi või kui kõik kirjalikult esitatud arvamused on arvesse võetud. Detailplaneeringu väljapanek, avalik arutelu ning suuliste ja kirjalike arvamuste esitamine on avalik ehk avatud menetlus ning isikutel tuleb arvestada avalikkusega.
- Avalikule väljapanekule esitatud detailplaneering, sh seletuskiri joonised, keskkonnamõjude (KSH) eelhinnang, illustratiivsed joonised
- Detailplaneeringu vastuvõtmise korraldus
Avalikul väljapanekul arvamusi ja ettepanekuid ei esitatud.
Eelnõu (eskiis) ja planeeringulahenduse kokkuvõte
Planeeringuala asub Pagasi külas ja hõlmab maatulundusmaa sihtotstarbega Taganurme (41102:001:0083), Uuepõllu (41102:001:0039), Viidikese (41102:001:0036), Lutserni (41102:001:0081) ja Õitse (41102:001:0061) katastriüksuseid. Juurdepääs planeeritavale alale on Lihula-Kloostri-Kirbla riigiteelt Taganurme katastriüksusel oleva mahasõidu kaudu ning Pagasi otseteelt olemasoleva mahasõidu kaudu.
Planeeringuala on põllumajanduslikult väheväärtuslik ala, mis on olnud kasutuses püsirohumaana (looduslik rohumaa). Alal paiknevad kuivenduskraavid ning maaparandussüsteemi eesvoolud. Lähim eluhoone asub planeeringualast 50 m kaugusel Küko maaüksusel, järgmised elamud on 370 m – 500 m kaugusel. Planeeringuala ala ei asu looduskaitsealal ega hoiualal. Alale ei jää teadaolevalt kaitsealuste liikide leiukohti ning muinsuskaitse aluseid objekte.
Detailplaneeringuga kavandatakse planeeringualal moodustada kaks krunti - Õitse ja Lutserni. Krunte lahutab teineteisest kõrgahaljastuse (metsa) vöönd - loomade liikumiskoridor, mis on kavandatud põhja-lõuna suunaliselt Küko ja Kivistiku katastriüksuste vahele.
Plaanitava päikeseelektrijaam rajatiste kõrgus maapinnast on kuni 5 meetrit, eeldatavalt kasutatakse päikesepaneele kõrgusega 3 m. Kavandatud on ka salvestusseadmed maksimaalse kõrgusega 5 m. Liitumine põhivõrguga nähakse ette maakaabliga Lihula 110kV alajaama.
Jaam piiratakse turvalisuse tagamiseks osaliselt või grupiti kuni 2 m kõrguse aiaga. Piirete alumine serv kavandatakse maapinnast 10-20 cm kõrgemale, et tagada väiksemate ja keskmise suurusega loomade läbipääs aia alt. Planeeringuala Lihula-Kloostri-Kirbla tee äärses osas rajatakse piirdeaed minimaalselt 97 m kaugusele tee välimisest servast, Pagasi otseteest rajatakse piirdeaed maaparanduse eesvoolu kaitsevööndi piirile või kaitsevööndi puudumisel minimaalselt 7 m tee välimisest servast. Piiretega ei tohi takistada liikumist teeservituudi vajadusega planeeringuala sisestel teedel.
Õitse maaüksuse põhjaosas asuva tee ja päikeseelektrijaama piirdeaia vahele on kavandatud uus haljastus vähendamaks visuaalseid häiringuid Aruvälja ja Küko kinnistutele. Eelistatud on segahaljastus – puude ja põõsaste kohalikud liigid vabakujulise istutusena.
Detailplaneeringu eelnõu (eskiisi) osas arvamuste ja ettepanekute esitamine
Arvamusi ja ettepanekuid detailplaneeringu eelnõu osas oli võimalik esitada Lääneranna Vallavalitsusele kirjalikult aadressil Jaama 1 Lihula 90302 ning e-posti aadressil vallavalitsus@laaneranna.kuni 07.03.2024.a.
Algatamine
Detailplaneeringu algatas Lääneranna Vallavolikogu 08.06.2023 otsusega nr 118 "Detailplaneeringu algatamine (Pagasi päikeseelektrijaam)".
Planeeringuala asub osaliselt Lääne maakonnaplaneeringu 2030+ rohelise võrgustiku tugialal. Maakonnaplaneeringu seletuskirja peatükis 3.3.1. "Roheline võrgustik" toodud "Üldised põhimõtted rohelise võrgustiku sidususe säilitamiseks ja toimimiseks:" punkt 13. kohaselt võib rohevõrgustiku tugialal ja rohekoridoris paikneva maaüksuse (sh katastriüksuse) sihtotstarbe muutmine toimuda ainult maatulundusmaaks, kaitsealuseks maaks ja üldmaaks kui kehtestatud detailplaneeringuga pole määratud teisiti. Planeerimisseaduse § 125 lg 3 järgi võib kohaliku omavalitsuse volikogu olulise avaliku huvi olemasolu korral algatada detailplaneeringu koostamise alal või juhul, mida käesoleva paragrahvi lõigetes 1 või 2 ei ole ette nähtud.
Uuringute vajadus selgub detailplaneeringu koostamise käigus.
- Detailplaneeringu algatamise otsus
- Lähteseisukohad
- Detailplaneeringu algatamise taotlus, keskkonnamõjude (KSH) elhinnang